Program kierowany jest do osób, które posiadają zarobki umożliwiające spłatę kredytu na mieszkanie, ale jednocześnie nie mają środków na wymagany wkład własny. Likwidujemy w ten sposób barierę braku środków na wkład własny wymagany dla uzyskania kredytu hipotecznego na zakup lub budowę mieszkania zaspokajającego potrzebę mieszkaniową.
Rodzinny kredyt mieszkaniowy nie jest instrumentem kierowanym do gospodarstw domowych o niskich dochodach. Możesz uzyskać kredyt o 100% wartości mieszkania, jeśli masz zdolność do obsługi tego zobowiązania. Do mniej zamożnych gospodarstw domowych adresujemy większość programów polityki mieszkaniowej, na które też przeznacza się najwyższe wydatki z budżetu.
Na czym polega procedura?
Procedura zależeć będzie od banku udzielającego kredytu. Co do zasady jest to taki sam kredyt hipoteczny jak kredyt udzielany z wkładem własnym. Jedyna różnica to obowiązek przedstawienia oświadczeń potwierdzających spełnianie warunków do skorzystania z programu.
Jakie warunki należy spełnić, żeby dostać rodzinny kredyt mieszkaniowy?
Kredytobiorca oraz członkowie jego gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innego mieszkania, chyba że w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje albo więcej dzieci. W takim przypadku mogą łącznie posiadać jedno inne mieszkanie, jednak nie większe niż 50m2, gdy dzieci jest dwoje, 75m2, gdy dzieci jest troje, i 90m2, gdy dzieci jest czworo. Dla rodzin posiadających pięcioro lub więcej dzieci limitu metrażowego już nie ma.
Ze spłaty rodzinnej może skorzystać kredytobiorca rodzinnego kredytu mieszkaniowego, którego gospodarstwo domowe powiększy się w okresie tej spłaty o drugie albo kolejne dziecko (20 tys. zł, gdy o drugie, oraz 60 tys., gdy jest to trzecie lub kolejne dziecko). W dniu spłaty nie będzie można być właścicielem innego mieszkania niż zakupione z wykorzystaniem rodzinnego kredytu mieszkaniowego.
Przestaw swoje myślenie z „mój dom”, „moje mieszkanie” na „dom na sprzedaż”, „mieszkanie do sprzedaży”. Czasem nie będzie to łatwe zwłaszcza, że wiąże się z nim dużo wspomnień i sentymentów. Odłóż je na bok i wejdź w buty Kupującego. Pozwól na to by poczuł się trochę jak u siebie i mógł dopasować to miejsce do swoich wyobrażeń i oczekiwań.
2. Porządek to podstawa!
Być może masz mieszkanie z lat 60 albo dom wymagający remontu, nie znaczy to , że nie może być schludnie i czysto. Oczywistość? Nie do końca! Znasz na pewno zdjęcia nieruchomości z portali ogłoszeniowych, na których na pierwszym planie jest niepościelone łóżko, brudne naczynia w zlewie albo mnóstwo zbędnych rzeczy, gracą i przeszkadzają. Atrakcyjne wnętrze to wnętrze wysprzątane. Pamiętaj masz tylko jedną szansę na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Nie zmarnuj jej! Wysprzątać i umyć trzeba wszystko, także z miejsc nie widocznych na pierwszy rzut oka. Klient wahający się nad kupnem będzie bardziej dociekliwy. Przy okazji porządków, dokonaj naprawy usterek. Zniszczone drzwi i oderwane uchwyty szafek kuchennych, odstające od ściany kontakty nie zrobią dobrego wrażenia, dają tylko pretekst do negocjacji ceny.
3. Zrób przestrzeń
Prawie każdy dom i mieszkanie wygląda lepiej jak mebli jest mało. Wydaje się wtedy większe i przestronniejsze. Postaraj się, aby dostęp do okien i balkonu był swobodny. Nikt nie chce mieszkać w małych, ciasnych pomieszczeniach. Co jednak w przypadku, gdy Twoja nieruchomość składa się właśnie z małych pokoi? Jest na to sposób! Po pierwsze jasne kolory ścian. Jeśli masz na swoich ścianach czerwień, ciemny brąz, pomieszczenie optycznie jest mniejsza, a dodatkowo jest tu narzucona pewna konwencja która nie wszystkim przypadnie do gustu. Na powiększenie powierzchni ma wpływ odpowiednie oświetlenie pokoju. Jeżeli posiadasz duże okna, zrób z nich odpowiedni użytek. Niech będą czyste i niezasłonięte przez grube zasłony i firanki.
4. Zapach
Warto pamiętać o tym , że odczuwany wszystkimi zmysłami. Kiedy już potencjalni Kupcy zaczną odwiedzać Twój dom, należy wywoływać w nich same pozytywne odczucia. Na te wpływa również zapach, który jest najlepiej zapamiętywalnym bodźcem. Pozbądź się wszystkich źródeł nieprzyjemnego zapachu tak szybko, jak to tylko możliwe. Pamiętaj też o używaniu wentylatora w kuchni podczas gotowania. Odradzam używania kadzideł, świec zapachowych Kupujący mogą wyczuć podstęp , że chcesz coś zamaskować. Zrezygnuj też z gotowania kapuśniaku w dzień prezentacji.
5. Wygląd zewnętrzny
Zadbaj o wygląd podwórka , ogrodu. Jest listopad, na dworze jest szaro, co nie znaczy, że Twoje podwórko ma być ponure. Oczyść ogród, balkon, taras ze starych liści i gałęzi. Przytnij drzewa, krzewy i żywopłoty, niech nie straszą suchymi patykami. Usuń stare, martwe rośliny. Dodasz w ten sposób swojej posiadłości energii i witalności. Uprzątnij i schowaj rowery, sprzęty ogrodowe, letnie baseny czy zabawki ogrodowe. Mniej zagracony ogród wydaje się większy. Wyczyść grill oraz meble ogrodowe na tarasie lub patio.